Alonso castiga in Coreea de Sud si urca pe primul loc in clasamentul general

Prima ediţie a Marelui Premiu al Coreei de Sud a adus o răsturnare spectaculoasă de situaţie în clasamentul general. Cu doar două curse rămase de disputat, Alonso este pilotul cu cele mai multe puncte, 231. Spaniolul are un avans de 11 puncte în faţa lui Webber, locurile 3 şi 4 fiind ocupate de Hamilton şi Vettel, aflaţi la 21, respectiv 25 de puncte în spatele liderului. Lupta rămâne însă deschisă, noul sistem de punctaj făcând posibil ca oricare din cei patru să devină campion mondial.

A fost o cursă de coşmar pentru Red Bull, ambii piloţi ai echipei austriece fiind nevoiţi să abandoneze: Webber în timp ce era pe locul secund, iar Vettel în timp ce conducea cursa. Dacă australianul ieşit din cursă în turul 18 în urma unui accident (a cărui victimă a căzut şi Rosberg), germanul a fost trădat de motor, care a cedat cu 10 tururi înainte de final.

Prima cursă din Coreea de Sud a început cu o oră şi 45 de minute întârziere, din cauza ploii. Aflat la a cincea victorie din 2010, Alonso a fost urmat pe circuitul de la Yeongam de Hamilton, Masssa şi Schumacher, aflat la cea mai bună clasare a sa de la revenirea în F1. Germanul ne-a amintit de vremurile sale de glorie, mai ales în debutul cursei, când pista era foarte umedă.

Pe cinci s-a clasat Robert Kubica, pe şase Liuzzi, în timp ce Barrichello a terminat cursa al şaptelea. Topul 10 a fost completat de Kobayashi, Heidfeld şi Hulkenberg. O cursă dezamăgitoare a avut Button, clasat pe locul al 12-lea şi virtual eliminat din lupta pentru titlu.

Dan Mihalascu

Mă numesc Dan Mihalaşcu şi sunt, ca mulţi dintre voi, un pasionat de automobile şi motorsport. Lucrez în presa auto din 2004, domeniu care mi-a permis până acum să fiu mai aproape de pasiunea mea. În aceşti ani de presă am trecut pe la AutoMondial, ProSport şi Gazeta Sporturilor. Ca orice pasionat de automobilism, am visat şi eu să fiu pilot de curse, măcar pentru o zi. Visul mi s-a îndeplinit în 2007, când am debutat în Campionatul de Viteză în Coastă al României, cu ajutorul tatălui meu, care îmi împărtăşeşte pasiunea pentru curse. Am participat tot sezonul 2007 la campionatul FRAS, iar în 2008 am concurat la două etape ACR şi la una FRAS. Acest blog se vrea a fi nu doar o sursă de informare pentru împătimiţii domeniului auto, ci mai ales un loc în care aceştia să interacţioneze, să vorbească despre maşinile lor şi despre experienţele lor. Nu în ultimul rând, vreau să subliniez faptul că acest blog este 100% independent, nefiind afiliat nici unui producător auto şi nici unei instituţii de presă. Aşa că, dacă opiniile pe care le găsiţi aici vi se par subiective, e normal, sunt scrise de un om.