Button a castigat o cursa spectaculoasa la Melbourne

Podium surprinzător la Melbourne. Jenson Button a câștigat Marele Premiu al Australiei, învingându-i pe Robert Kubica, clasat al doilea și pe Felipe Massa, al treilea. Cursa a fost spectaculoasă, iar vremea schimbătoare a avut o contribuție importantă la acest lucru. Startul s-a dat pe o pistă umedă, iar alegerea cauciucurilor a fost crucială.

Plecat de pe locul al patrulea, Button a pariat pe uscarea pistei și a fost primul care a trecut pe pneuri slick. Pariul lui a fost corect și în scurt timp englezul a urcat pe poziția secundă, în urma lui Vettel. Germanul a avut însă din nou probleme tehnice, de data asta frânele lăsându-l baltă, astfel că a sfârșit cursa prematur. Button a preluat conducerea și nu a mai pierdut frâiele din mână.

O cursă excelentă a făcut polonezul Kubica, care a reușit să-i țină în spate pe Massa, Alonso și Rosberg până la final, în ciuda presiunilor extraordinare făcute de piloții Ferrari în ultima parte. Hamilton a terminat pe șase, după o cursă plină de aventuri, iar Michael Schumacher abia pe zece, germanul fiind acroșat imediat după start de Alonso, incident în urma căruia Schumi a rămas cu eleronul față distrus. Înlocuirea acestuia l-a costat timp prețios pe neamț, care nu a mai reușit să recupereze locurile pierdute.

Pentru Button este prima victorie din 2010 și a opta din carieră. După această cursă, pot să zic că m-am mai liniștit. Formula 1 încă mai poate fi spectaculoasă. Cu un circuit potrivit și o vreme capricioasă, spectacolul este asigurat.

Dan Mihalascu

Mă numesc Dan Mihalaşcu şi sunt, ca mulţi dintre voi, un pasionat de automobile şi motorsport. Lucrez în presa auto din 2004, domeniu care mi-a permis până acum să fiu mai aproape de pasiunea mea. În aceşti ani de presă am trecut pe la AutoMondial, ProSport şi Gazeta Sporturilor. Ca orice pasionat de automobilism, am visat şi eu să fiu pilot de curse, măcar pentru o zi. Visul mi s-a îndeplinit în 2007, când am debutat în Campionatul de Viteză în Coastă al României, cu ajutorul tatălui meu, care îmi împărtăşeşte pasiunea pentru curse. Am participat tot sezonul 2007 la campionatul FRAS, iar în 2008 am concurat la două etape ACR şi la una FRAS. Acest blog se vrea a fi nu doar o sursă de informare pentru împătimiţii domeniului auto, ci mai ales un loc în care aceştia să interacţioneze, să vorbească despre maşinile lor şi despre experienţele lor. Nu în ultimul rând, vreau să subliniez faptul că acest blog este 100% independent, nefiind afiliat nici unui producător auto şi nici unei instituţii de presă. Aşa că, dacă opiniile pe care le găsiţi aici vi se par subiective, e normal, sunt scrise de un om.

2 comentarii la “Button a castigat o cursa spectaculoasa la Melbourne”

1. Da, dar a fost si un concurs de imprejurari favorabile pentru Button. In primul rand abandonul tehnic al lui Vettel, dar si tinerea lui Alonso in spatele lui Massa de catre Ferrari. Daca era lasat, spaniolul putea matura pe jos cu Button.

2. Asta demonstreaza ca cine risca poate sa si castige. A mizat pe uscarea pistei si daca nu se intampla se duce la gara.